Kira Vergisi Mükellefleri

Evini kiraya vererek gelir kazanan vatandaşların kira geliri beyannamesi vermesi zorunludur. 2021 kira geliri beyannamesinin 2022 Yılında Mart ayının sonuna kadar verilmesi gerekiyor. Kira beyannamesi ile alakalı tüm merak edilenler yazımızda.

Kira Geliri Beyannamesi Nedir?

Kira beyannamesi sadece konutu olan vatandaşları değil, işyeri olarak kullanılan gayrimenkulleri olup kiraya verenleri de ilgilendiriyor. Mülklerini kiraya veren her vatandaşın beyanname vererek kira gelir vergisi ödemesi zorunludur. Kira gelir vergisi, her yıl Mart ve Temmuz aylarında 2 eşit taksitle ödenir. Vatandaşların 2021 yılında konutlarından elde ettikleri gelir 7 bin TL tutarından fazla ise vergi ödemeleri zorunludur.

Kira Gelir Beyannamesi Nasıl Verilir?

Kira gelir beyannamesinin elektronik ortam üzerinden gönderildiğinden mükelleflerin vergi dairesine gitmeden Hazır Beyan Sistemine giriş yapmaları yeterlidir. Bu sisteme www.gib.gov.tr web adresi üzerinden ulaşılıyor ve yıllık kira geliri tutarı girilerek beyanname oluşturuluyor. Diğer yandan beyanname ikametgahın bulunduğu bölgedeki vergi dairesine yazılı olarak da verilebilir.

Kira Beyannemesi Nasıl ve Nereye Ödeniyor?

2021 kira gelir beyannamesi ödemeleri 2 taksitle yapılıyor. Buna göre bMart ve Temmuz aylarında söz konusu gelir vergisinin ödemesi gerekiyor. Gelir vergisi tutarını öğrendikten sonra ödemeyi vergi tahsili yetkisi bulunan banka şubelerine, bağlı bulunduğunuz vergi dairesine ya da Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Konutu olan ve kira geliri elde eden her vatandaşın kira geliri beyannamesi vermesi zorunludur.

2021 Yılına İlişkin Kira Gelirlerinin Vergilendirilmesi

 


Sitemizde üyelik sistemi yoktur. İşleminizi yapar ve çıkarsınız. Bu kadar!

Hem YMM ve SMMM'ler hem de mükelleflerce bizzat kullanılabilecek tek programdır.

Kullanılacak tek veri gireceğiniz pdf veya xml dosyasıdır. Ayrıca bir veri girişi yapmanıza gerek yoktur.

Sitemizi kullanırken email almak vermek yoktur. Kod alıp göndermek yoktur. Tamamen otomatik olup işlemler hemen sonuçlanmaktadır.

Neler Yapabilirsiniz?

Tam Tasdik Raporu hazırlayabilirsiniz.
KDV İade Raporu ön hazırlığı yapar, Karşıt İnceleme Tutanakları, YMM ve Vergi Dairesinden Bilgi İsteme Yazıları düzenleyebilirsiniz.
E-Defterlerinizi inceleyebilir, analize tabi tutabilir, Excel hazırlamadan direkt olarak karşıt inceleme tutanakları hazırlayabilirsiniz.
BOBİ FRS Tablolarınızı hazırlayabilirsiniz.
Mali analiz yapabilir, bilanço ve gelir tablolarınızı beyannamelerden üretebilirsiniz.

Biz Kimiz?

E. Maliye Başmüfettişi Eser Sevinç

Eser Sevinç

Eser Sevinç

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü mezunu olan Eser Sevinç, lisans üstü çalışmasını 1997 yılında ABD'de Ferris State Üniversitesinde Master Science in Information Systems Managemet master derecesini elde ederek tamamlamıştır.

Eser Sevinç, 1988 yılında Maliye Müfettiş Yardımcısı olarak başladığı mesleğini 2000 yılında Maliye Başmüfettişi olarak tamamlamıştır. 1999 yılında Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü'nde Daire Başkanlığı, 2001-2005 yıllarında BDDK-TMSF bünyesinde Tahsilat Dairesi Başkanlığında Yardımcı olarak kamu görevini sürdürmüştür.

25 Kasım 2008 tarihinde kurulan Tek Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik Ltd. Şti.'nin kurucu ortağıdir. Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Dış Denetim hizmetleri sunmaktadır.

2015 yılından itibaren yazılım işleri ile ilgilenmekte olup vergisel programlar oluşturmuştur. Site üzerindeki programlar ücretsiz olarak kullanılabilmektedir.

İletişim

Mobil: +90 533 690 74 36

E-posta adresi: esersevinc@gmail.com